Податок на додану вартість – це непрямий податок, який входить до ціни товарів (робіт, послуг) і сплачується покупцем. Обов’язок з обліку податку на додану вартість та його перерахування до державного бюджету покладено на продавця, який виступає податковим агентом.
На сьогоднішній день більшість суб’єктів господарювання переконана, що процедура реєстрації платником ПДВ є досить тривалою і складною. Насправді, зареєструватися платником ПДВ не так і важко, якщо знати і дотримуватися основних умов, які передбачені Податковим кодексом України та відповідним Положенням про реєстрацію платників ПДВ.
1. Реєстрація платником ПДВ може бути добровільною та обов’язковою.
Юридичні особи та підприємці зобов’язані зареєструватися платником ПДВ, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів (послуг), що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена) їм протягом останніх 12 календарних місяців, перевищує 1 млн. гривень (без урахування ПДВ).
Дана вимога щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ не поширюється на юридичних осіб та підприємців, які є платниками єдиного податку першої — третьої груп.
Добровільно зареєструватися платником ПДВ можуть юридичні особи та підприємці у яких обсяги оподаткованих операцій відсутні або є меншими ніж 1 млн. гривень та які самостійно виявили бажання зареєструватися як платники ПДВ.
2. Подання заяви про реєстрацію платником ПДВ.
Будь-яка особа, яка вирішила добровільно зареєструватися платником ПДВ або яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, повинна подати до фіскальної служби (податкової) за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) заяву за формою № 1-ПДВ. Дану форму Ви можете скачати в натиснувши тут.
Заява про реєстрацію особи як платника ПДВ може бути подана одним із таких способів:
а) безпосерередньо до податкової за місцезнаходженням (місцем проживання) особи, особисто фізичною особою або безпосередньо керівником чи представником юридичної особи – платника (з документальним підтвердженням особи та повноважень).
б) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб. Цей спосіб подачі заяви актуальний для тих, хто уклав з контролюючим органом договір про визнання електронних документів, підписів.
в) заява про добровільну реєстрацію платником ПДВ може бути подана державному реєстратору разом із заявою про державну реєстрацію створення юридичної особи або фізичної особи – підприємця. У такому разі сканована заява платника ПДВ передається державним реєстратором в електронному вигляді до податкової одночасно з відомостями з ЄДР.
3. Строк подачі заяви про реєстрацію платником ПДВ
У разі виникнення підстав для обов’язкової реєстрації платником ПДВ реєстраційна заява повинна подаватися до податкової не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій – 1 млн. гривень.
У разі добровільної реєстрації – реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку місяця, з якого особа бажає стати платником ПДВ.
4. Прийняття рішення контролюючим органом.
Податкова зобов’язана прийняти рішення про реєстрацію особи платником ПДВ протягом трьох робочих днів після надходження відповідної реєстраційної заяви. Однак, така реєстрація можлива, якщо у податкової відсутні підстави для відмови у реєстрації платником ПДВ.
Документальним підтвердженням реєстрації особи платником ПДВ є Витяг, який видається податковою безоплатно на підставі письмово поданого Запиту. Бланк Запиту можна скачати тут. Строк оформлення витягу становить – 2 робочі дні, що настають за днем отримання податковою Запиту.